FAQ
Chcesz poznać odpowiedzi na najpopularniejsze pytania związane z dietą paleo-ketogeniczną? Dobrze trafiłeś!
Dieta paleo-ketogeniczna to sposób odżywiania, który charakteryzuje się niskim spożyciem węglowodanów, umiarkowanym spożyciem białka oraz wysokim spożyciem tłuszczów bez nabiału. Celem diety paleo-ketogenicznej jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy, czyli procesu spalania tłuszczów zamiast glukozy jako źródła energii oraz redukcja stanów zapalnych..
Dieta PK (paleo-ketogeniczna) może być stosowana przez osoby, które chcą zredukować wagę, poprawić swoje zdrowie metaboliczne, zmniejszyć stany zapalne, poprawić poziom cukru we krwi i cholesterolu, a także wspierać leczenie chorób takich jak: stłuszczenie wątroby, zespół policystycznych jajników (PCOS), zespół jelita drażliwego (IBS), nowotwory, niedoczynność tarczycy, Hashimoto.
Dla większości ludzi dieta PK jest bezpieczna. Jednak, jeżeli bierzesz leki na cukrzycę, nadciśnienie lub inne, powinieneś/aś porozmawiać z lekarzem o dostosowaniu leków. Osoby, które powinny unikać stanu ketozy, to kobiety w ciąży, karmiące piersią i osoby z rzadkimi chorobami metabolicznymi, które zwykle są diagnozowane w dzieciństwie.
W diecie PK zaleca się spożywanie białka pochodzącego z mięsa, ryb, owoców morza, jajek oraz tłuszczy, które występują naturalnie w żywności i zostały przetworzone w minimalnym stopniu, a także orzechy, pestki, nasiona i inne produkty.
W diecie PK należy unikać produktów wysoko węglowodanowych, takich jak: cukier, słodycze, pieczywo, ziemniaki, ryż, makarony, żywność wysoko przetworzoną, owoce (nie wszystkie) i soki oraz mleko i produkty mleczne.
Dieta PK może prowadzić do utraty masy mięśniowej, jeśli nie będzie odpowiednio zbilansowana i połączona z ćwiczeniami siłowymi. Warto więc zadbać o odpowiednie spożycie białka i aktywność fizyczną.
Dieta PK może prowadzić do niedoborów składników odżywczych, takich jak błonnik, witaminy i minerały, jeśli nie będzie odpowiednio zbilansowana. Dlatego warto zadbać o spożywanie gęsto odżywczych produktów, a wykluczyć przetworzone.
Dieta PK może być odpowiednia dla sportowców, którzy chcą poprawić swoją wydolność i spalać tłuszcz jako źródło energii. Jednak wymaga ona odpowiedniego planowania żywieniowego.
Czas, w którym zobaczymy efekty stosowania diety paleo-ketogenicznej, zależy od indywidualnych uwarunkowań organizmu. Zazwyczaj pierwsze efekty zauważalne są po kilku tygodniach, ale w pełni widoczne zmiany mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach.
Dieta PK może prowadzić do problemów z trawieniem, takich jak zaparcia, niestrawność i wzdęcia, zwłaszcza jeśli nie będzie odpowiednio zbilansowana i oparta na produktach wysoko przetworzonych. Ważne jest, aby zadbać o odżywcze produkty, duże ilości wody oraz odpowiednią suplementację.