Żeby odnieść sukces trzeba nie tylko wiedzieć i rozumieć. Sukces przychodzi dopiero wtedy, gdy tą wiedzę stosujesz. A to często wymaga czasu i cierpliwości. Dlatego też wiele osób ponosi klęskę, gdyż w krótkim czasie oczekuje szybkich i spektakularnych efektów bez wychodzenia ze strefy komfortu.
.
Kiedy próbujemy schudnąć, często stawiamy sobie niejasne aspiracje lub cele, na których osiągnięcie nie mamy wpływu.
.
Niejasnym celem może być np. „Chcę schudnąć”. Jest to cel, którego nie możemy kontrolować. Cel musi być mierzalny np. wyrażony liczbą na skali.
.
Aby odnieść sukces w odchudzaniu stwórz cele SMART, czyli:
S – sprecyzowany. Im bardziej konkretny jest Twój cel, tym lepiej.
M – mierzalny. Aby móc sprawdzić, czy cel został zrealizowany, dobrze jest wprowadzić jakieś mierniki postępów np. pomiar obwodów ciała, waga.
A – atrakcyjny. Dobrze sformułowany cel powinien dodawać skrzydeł i motywować do działania. Określając na przykład, jak chcesz się poczuć dzięki jego realizacji albo jakie korzyści będą się z nim wiązać.
R – realistyczny. Cel SMART powinien stanowić pewne wyzwanie, czyli nie być za łatwy, ani za trudny do osiągniecia. Trzeba mierzyć siły na zamiary. Weź więc pod uwagę moment, w którym bierzesz się za realizację swojego planu, zasoby, ograniczenia, swoją indywidualną sytuację itd. Nie sztuką jest powiedzieć sobie „będę chodzić na siłownię cztery razy w tygodniu”. Pytanie, czy realnie dasz radę się z tego wywiązać, jeśli np. masz małe dzieci, które codziennie trzeba odebrać z przedszkola lub pracę która nie zawsze kończy się po 8h.
T – terminowy. Dobry cel zakłada przynajmniej przybliżony czas realizacji.
.
🎯 Przykładem celu SMART:
👉Sprecyzowany: W tym tygodniu będę robiła II śniadania do pracy każdego ranka.
👉Mierzalny: Będę notować każdego dnia, czy to zrobiłam, czy nie.
👉Atrakcyjne: Uniemożliwi mi to jedzenie fast foodów w pracy, co pozwoli mi uwolnić się od poczucia winy.
👉Realistyczny: Będę robiła zakupy co drugi dzień i mam czas na przygotowanie śniadania przed pracą każdego dnia w tym tygodniu.
👉Terminowy: Wypróbuję w tym tygodniu i ocenię pod koniec tygodnia.
.
Cele SMART często można przełożyć na serię zdrowych nawyków. Na przykład możesz zacząć przygotowywać jedzenie z wyprzedzeniem, robić zakupy z listą, zamieniać napoje na wodę lub mieć gotowe produkty na wynos w lodówce.
.
Cele SMART wprowadzaj krok po kroku. Nie próbuj robić zbyt wielu celi na raz. Realizuj więc jeden lub dwa cele SMART na raz. Następnie oceń, jak to zadziałało dla Ciebie. Następnie dodaj kolejny cel, gdy masz kilka pierwszych już opanowanych 😉.
.
Nie wystarczy wiedzieć i rozumieć, sukces przyjdzie dopiero wtedy, gdy zastosujesz.
To jak, działasz czy nie działasz ?