Pytania z kroku 4 mogą obudzić w twojej głowie wewnętrznego krytyka. To jest wewnętrzny sędzia, który wynajduje błędy w tym, co robisz lub podważa twoją pewność siebie, że jesteś w stanie to zrobić.
.
Każdy z nas posiada wewnętrznego krytyka, ale niektórzy z nas mają głosy głośniejsze niż inni. Ten wewnętrzny krytyk jest często przyczyną, że nie wierzymy we własne moce.
.
Jak radzić sobie z wewnętrznym krytykiem ❓
👉 Zwróć uwagę na swoje myśli. I zadaj sobie kilka pytań tj.: Kiedy i dlaczego powstały? Czy istnieje pewien schemat ich przybycia lub powszechna sytuacja, w której występują? Jak Twoje myśli sprawiają, że się czujesz?
👉 Zaakceptuj te myśli. Nie próbuj ich zmieniać, tłumić, oceniać ani zaprzeczać. Niektórzy nazywają to „obserwowaniem swoich myśli”, jakby były balonami lub chmurami na niebie. Zauważ je i daj im odpłynąć.
👉 Nie wierz ani nie identyfikuj się ze swoimi myślami. Nie są tobą ani prawdziwymi faktami. To tylko myśli. Kiedy zauważysz, że masz negatywną lub trudną myśl, powiedz sobie na głos, że „zauważam, że mam myśl, że…”
👉 Zaangażuj się w działanie , zamiast zastanawiać się nad tą myślą lub z nią walczyć. Powiedzmy, że nagle masz ochotę na ciasteczko, a twoje myśli mówią: „jesteś słaba… nie możesz tego zrobić.” Odpowiedz, „zauważam, że mam wrażenie, że jestem słaba.” A potem zamiast tego zdecyduj się na spacer, zadzwoń do wspierającego przyjaciela lub zrób coś innego, co zaplanowałaś zrobić, jak opisałam w kroku 3, gdy pojawią się trudne wyzwania.
.
Jeśli będziesz praktykować tę technikę na co dzień, będziesz w stanie rozpoznać i rozładować trudne myśli i uczucia. Technika ta pomaga w różnych problemach tj. w pokusach, w zachciankach, w różnego rodzaju lękach etc.
Pamiętaj tylko, że WIEM i ROZUMIEM nie oznacza, że to działa. Potrzebne jest DZIAŁANIE 🥰
…
A Ty działasz czy nadal czekasz na odpowiedni moment ?